Listopad 2022

V listopadu 2022 se uskutečnil terénní výjezd do Saska na skálu Großer Wehlturm. Na místě byl proveden geofyzikální průzkum rozvolněných poloh v pískovcovém masivu, který poskytl vstupní data pro numerické modely. Měření provedli horolezci za asistence Petra Táboříka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Jörna Wicherta z TU Bergakademie Freiberg.

Fotogalerie

Dne 25.11.2022 se v Litoměřicích uskutečnilo závěrečné setkání partnerů projektu č. 100606078 „Hodnocení stavu lesa a ohrožení nesouvisle zpevněnými pískovcovými masivy“. Na začátku představila Věra Greschner Farkavcová projekt přítomným hostům. Poté byly prezentovány následující výsledky ročního výzkumu:

Na závěr proběhla diskuze, shrnutí projektu a plánování dalších společných projektových aktivit.

Pozvánka a prezentace jsou ke stažení na tomto webu.

Fotogalerie


Říjen 2022

V říjnu 2022 proběhly tři terénní výjezdy do lokalit Dlouhý důl a Hluboký důl v Hřensku. Cílem cest byla rekognoskace lokalit před plánovaným UAV snímáním. Lokalita byla v té době krátce po velkém požáru a díky tomu byo možné unikátně pozorovat a fotogrammetricky zaměřit některé skalní bloky. Na místě proběhlo setkání s ing. Šafránkem z NP České Švýcarsko, s nímž bylo diskutováno vymezení ploch pro snímání.

Rekognoskace Dlouhého dolu proběhla za účasti týmu z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Během rekognoskace byla pořízena fotodokumentace, a to včetně využití panoramatické kamery pořízené ze zdrojů projektu a dronu. Na tuto cestu ze dne 3.10.2022 navazoval sběr vlícovacích bodů (6.10.2022) a UAV snímkování (11. a 13.10. 2022).

Fotogalerie

 


Září 2022

V rámci přeshraniční spolupráce proběhlo dne 23.9.2022 společné jednání během měření v lokalitě Großer Wehlturm. Jednání se zúčastnili: zástupci týmu z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a zástupci týmu z TU Freiberg. Cílem cesty bylo pořízení snímků a zaměření potřebných vlícovacích bodů pro vytvoření 3D modelu skal. Využita byla panoramatická kamera.

Dále byl provedena kombinace geofyzikálních měření (radarové a odporové pomocí magnetického dipólu), určené pro detekci rozvolněných zón v nitru pískovcových věží. Výsledky měření přispějí k poznání geneze a zvětrávání pískovcového masivu.

Fotogalerie


Červen 2022

Dne 28.6.2022 se uskutečnil výjezd týmu z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Cílem cesty bylo pořízení UAV snímků a zaměření potřebných vlícovacích bodů pro vytvoření 3D modelu vytipované skály u Janovské vyhlídky v Hřensku.

Na místě byla nejdříve provedena rekognoskace skalního útvaru. Za pomoci dvou pracovníků Národního parku České Švýcarsko byly rozmístěny vlícovací body. Ty byly zaměřeny pomocí pásma a elektronického dálkoměru. Poté bylo provedeno podrobné fotogrammetrické zaměření skalního tvaru. Výsledkem je sada snímků, které byly následně využity pro tvorbu 3D modelu, Souřadnice bodů umožnily zasazení modelu do souřadnicového systému S-JTSK.

Veškeré práce proběhly za účasti pana Jakuba Šafránka ze Správy Národního parku České Švýcarsko.

Fotogalerie


Květen 2022

V květnu 2022 bylo týmem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy provedeno zameření dvou skal v Českém Švýcarsku: 

V okolí skal byly rozmístěny a pomocí GNSS zaměřeny vlícovací body. Poté bylo provedeno podrobné fotogrammetrické zaměření skalních útvarů. Pořízená sada snímků byla využita pro následnou tvorbu 3D modelů a souřadnice bodů pro jejich zasazení do souřadnicového systému S-JTSK. 

Fotogalerie